Z čoho máš dobrý pocit

Každý človek má dobrý pocit z niečoho iného - z dobre vykonanej práce, z nejakého stretnutia, výletu, rodinnej oslavy, dobrého jedla... Je však všeobecne známe, že najviac hreje ľudí pri srdci dobrý skutok. Úprimný, nesebecký, obetavý. Taký, za ktorý nikto nečaká odmenu, vďaku či vychvaľovanie do neba.

Hoci sme len žiakmi základnej školy, niekoľko takýchto väčších či menších skutkov už na svojom konte máme. Podeľme sa s ostatnými o to, ako a komu, príp. čomu, sme v poslednom období svojím úsilím a z vlastnej vôle pomohli. Prispejme tak svojimi zážitkami do nášho spoločného "LEXIKONU DOBRÝCH SKUTKOV" a možno tým povzbudíme aj ostatných, aby boli vnímavejší k svojmu okoliu.

1.  POMOC ČLOVEKU:

a) Adopcia na diaľku

Naša škola si v minulom školskom roku adoptovala indické dievčatko, ktoré je úplnou sirotou. V krajinách tretieho sveta majú tieto deti veľmi ťažký život. Nemajú prístup k vzdelaniu či zdravotnej starostlivosti, chýbajú im základné veci ako oblečenie, strava. Adopcia na diaľku bojuje proti chudobe a pomáha sirotám, polosirotám alebo deťom z veľmi chudobných rodín. Tie by bez pomoci nemali možnosť začleniť sa v budúcnosti do normálneho života. 

Ako môžeme pomôcť my, žiaci? Získaním finančnej sumy v hodnote 150€ môžeme adoptívnemu dievčatku počas celého školského roka poskytnúť stravu, ubytovanie a vzdelanie. Hoci nie sme zárobkovo činní, dokážeme potrebnú sumu získať rôznymi spôsobmi: predajom výrobkov na vianočných a veľkonočných trhoch, odohraním divadelných predstavení, tvorivými aktivitami, dobrovoľnou zbierkou... Sme radi, že aj vďaka nám má KALAPALA NAGA LAKSHMI úsmev na tvári (viac na stránke školy

b) Zdravie pre Kristínku

Kristínka je krásne dievčatko, ktoré sa však narodilo predčasne a do vienka dostalo aj viacero vážnych diagnóz, s ktorými sa musí popasovať. Aby svoje telíčko správne rozhýbala, pomáhajú jej pravidelné rehabilitácie, ktoré sú však finančne náročné. Preto sme sa rozhodli zapojiť do zberu plastových vrchnáčikov, ktorých predajom je možné získať potrebné financie na Kristínkine vyšetrenia, kompenzačné pomôcky, lieky, rehabilitácie... Už druhý školský rok odkladáme všetky plastové uzávery (z PET fliaš, oleja, octu, čistiacich prostriedkov, džúsov, mlieka...) a odvážame ich Kristínkinim rodičom. Vieme, že Kristínka je veľká bojovníčka a čoskoro bude tráviť menej času v zdravotníckych zariadeniach a viac so svojimi blízkymi (viac na facebooku).

c) Veselé Vianoce pre seniorov

Tento rok sme sa zapojili do výzvy "Spravme Vianoce neznámym starkým". Seniori sú zvyknutí dostávať na Vianoce rukou písané listy či pohľadnice. Je to pre nich ozajstný dar - rukou písané prianie, symbol toho, že na nich ktosi myslí. Nie každý z nich má však niekoho, kto im takýto pozdrav pošle. Preto sme sa rozhodli, že aj my chceme byť medzi tými, vďaka ktorým budú mať ľudia v domovoch veselšie Vianoce. Po registrácii triedy sme od sociálnych pracovníkov dostali adresy 20 seniorov z Nitry a  Veľkého Medera, ktorých sme potešili vlastnoručne vyrobenými a napísanými prianiami. Sme radi, že sme aspoň trošku prispeli k tomu, aby nastupujúce sviatočné dni prežili s vedomím, že niekomu na nich záleží (viac na facebooku).

Po vianočných prázdninách sme dostali mailom poďakovanie od organizátorov tejto krásnej akcie:

Milí priatelia Vianočnej pošty.

Po všetkých tých skvelých zážitkoch, zdieľaniach a poďakovaniach, ktoré sme si navzájom dopriali pri písaní, odosielaní a doručovaní Vianočnej pošty, mám pre Vás pár krásnych faktov, ktorých ste súčasťou:

  • hoci nebolo ľahké spočítať, koľko dobrovoľníkov poslalo pozdravy (pretože niektoré rodiny sa prihlásili pod jedným menom, ale bola to krásna rodinná aktivita viacerých), po dôslednom vyhodnotení vstupných dát už vieme, že v roku 2018 odišlo do domovov dôchodcov 30 121 pozdravov od 20 785 dobrovoľníkov :-)
  • pre lepšiu predstavu, ak by všetky odoslané pozdravy mali štandardný obálkový rozmer (niektoré boli väčšie a otváracie) a naukladali by sme ich všetky tesne za seba, vytvorili by cestičku dlhú takmer 5 km
  • ak by sme z nich postavili vežu, položiac jeden pozdrav na druhý, bola by vysoká zhruba ako 10 poschodový dom
  • ak by sme chceli odmerať radosť a pocity vďačnosti a obdarovania, tak nemáme prirovnanie:-) , no ak by ste sa chceli vo všetkých tých pozdravoch "vykúpať", naplnili by jeden rodinný bazén tak, že by ste mohli
  • ak by sme mali sčítať a pešo prejsť cesty, ktoré absolvovali všetky pozdravy, aby boli doručené starkým, trvalo by nám to zrejme dlhšie ako do budúcich Vianoc a s istotou by sme zodrali niekoľko topánok. Veď sa pozrite sami, tu je mapa všetkých miest, z ktorých pozdravy cestovali, aj to, kam šli - hviezdna mapa Vianočnej pošty 2018.

Pripájame link na obrovskú zbierku fotografií, ktoré sme pre seba navzájom zverejňovali v fb skupine aj pre tých, ktorí facebook nepoužívajú.

 Krásne dni nám všetkým praje
                                                                       Ľuba Noščáková (autorka a koordinátorka projektu) 

2. POMOC ZVIERAŤU:

a) zber gaštanov

S nástupom zimného obdobia nastáva pre mnohé lesné zvieratá obdobie hladu. Tráva ukrytá pod snehovou prikrývkou a omrznutá zeleň znamenajú pre mnohé druhy najmä srnčej zveri stratu potravy na veľmi dlhý čas. Aby sme týmto zvieratám aspoň sčasti uľahčili život v mrazivom počasí, zapojili sme sa aj my do každoročného zberu gaštanov. Tento rok sa nám podarilo nazbierať neuveriteľných 1005,7 kg. Sme radi, že aj vďaka nám budú mať lesné zvieratá v zime o niečo jednoduchší život. 


b) prikrmovanie zvierat v zimnom období

Okrem srnčej a diviačej zveri sme v zime nezabudli ani na našich operencov. Na krúžku sme im vyrobili lojové gule plné dobrôt a rozvešali ich po okolitých stromoch. Sme si istí, že v treskúcich mrazoch zachránia nejeden vtáčí život. Niekoľko "zapichovátok" s rôznymi druhmi semien sme umiestnili aj do balkónových črepníkov. Veríme, že tam dlho nezostanú bez povšimnutia a prilákajú čo najviac spevavcov.

Hoci diviaky žijúce v obore sa na nedostatok potravy nemôžu sťažovať, v treskúcich mrazoch sme mysleli aj na ne. Vybrali sme sa do neďalekých Klobušíc a priniesli im zásoby suchého chleba. 

3. POMOC PRÍRODE:

a) zber starého papiera

Každoročne sa na našej škole koná zber starého papiera. Rovnako i tento rok mali možnosť žiaci 1.-9. ročníkov zapojiť sa do tejto súťaže. Jej cieľom je nielen osveta žiakov v podobe zberu separovaných zložiek odpadu, ale najmä ochrana životného prostredia. Málokto si totiž pri takýchto akciách uvedomí, že sa nielen zbaví nepotrebného odpadu z domácnosti, ale aj pomôže prírode. Veď 125 kg starého papiera zachráni jeden veľký strom! A kto sa o tento záslužný čin pričinil? Tí, ktorí nelenili, prehľadali všetky kúty, pozbierali nepotrebné letáky, staré noviny, zošity či časopisy a priniesli ich zviazané do školy. Vďaka takýmto žiakom sa nám podarilo spoločnými silami nazbierať 5275 kg starého papiera, čím sme zachránili viac ako 42 stromov.

b) jarné upratovanie

Jarné obdobie je už tradične spojené s veľkým upratovaním. Leštíme okná, umývame dlážky, vetráme periny... Takéto upratovanie je však potrebné urobiť nielen doma, ale aj v prírode. Preto sme neváhali a pustili sa s chuťou do práce:

V rámci aktivít zameraných na ochranu a tvorbu životného prostredia sme vytvorili v spolupráci s našimi českými kamarátmi spoločné ENVIROPEXESO. Hraciu dvojicu tvorí fotografia znečistenej lokality s fotografiou po jej vyčistení:

Následne sme vyzvali všetkých, ktorí radi kreslia, maľujú či vedia pracovať s nejakým kresliacim programom, aby využili svoju tvorivosť a fantáziu a zapojili sa do výzvy "O najkrajšiu zadnú stranu ENVIROPEXESA":

Vytvořeno pomocí služby Padlet
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky