Medzinárodný deň školských knižníc
Aj v tomto školskom roku vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica súťaž O najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice. Tohtoročnú tému s názvom "Skutočné knižnice - skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska" sme sa pokúsili spracovať hneď niekoľkými spôsobmi.
Vstupom do tejto témy bola krátka prezentácia zachytávajúca najvýznamnejšie medzníky v existencii Slovenska v 20.storočí. Nakoľko žiaci 4. ročníkov sa so vznikom Československa ešte len stretnú v rámci vlastivedného celku Slovensko v minulosti a dnes, museli sme najskôr získať základné informácie o udalostiach, ktoré predchádzali samotnému vzniku tohto štátu. Niekoľko dôležitých vstupných informácií sme získali aj z rozhlasovej relácie, ktorá zaznela v úvode prvej vyučovacej hodiny. Aj keď od vtedajších udalostí uplynulo práve jedno storočie a mapa Európy sa za tú dobu niekoľkokrát zmenila, pre naše moderné dejiny zostáva rok 1918 stále prelomový.
100 rokov je krásne, okrúhle výročie, tak sme ho oslávili dôstojne, hymnou Československa. Hoci slovenskú časť hymny poznáme už dávnejšie, podrobnosti o jej zrode sme sa dozvedeli až po prečítaní textu "Ako vznikla slovenská štátna hymna". Teraz už vieme, že jej predlohou bola melódia ľudovej piesne Kopala studienku, ktorú sme našli aj v učebnici hudobnej výchovy. Autorom slov je Janko Matuška, ktorý v tomto texte vyjadril protest študentov proti tomu, že v ich škole zakázali učiť ich obľúbenému profesorovi, Ľudovítovi Štúrovi.
Aby si žiaci vedeli lepšie predstaviť život slovenských chudobných ľudí, v období 30. rokov 20. storočia, priblížili sme si ho prostredníctvom čítania krátkych ukážok z kníh Fraňa Kráľa Jano a Čenkovej deti.Svedectvo biedy z medzivojnového obdobia na Slovensku nás prinútilo zamyslieť sa nad mnohými vecami, ktoré dnes považujeme za úplnú samozrejmosť- bezstarostné detstvo v kruhu najbližších, právo na vzdelanie, bezplatná lekárska starostlivosť, dostatok jedla, hračiek... Smutný a dojímavý príbeh súrodencov, ktorých matka musela poslať do služby, mnohých oslovil natoľko, že prejavili záujem prečítať si túto knihu celú.
Dňa 1.januára 1993 sme sa stali hrdými občanmi samostatného štátu Slovenskej republiky. Prečo máme radi slovenčinu a Slovensko sme sa pokúsili zachytiť v krátkom spoločnom zamyslení. Na jeho vzniku mali najväčší podiel P.Lukáč, T.Varga, N.Mihálová, J.Janco, A.Vrana.
"Prečo mám rád slovenčinu?
Rozumiem jej od malička.
Ešte ako malému sa mi ňou prihovárala moja mama.
Čokoľvek povedala, znelo mi milo a nežne.
Odvtedy ubehol už nejeden rôčik.
Mama mi rozprávala slovenské rozprávky.
Ách, ako nám vtedy bolo spolu dobre!
Mohol by som to aj ja takto robiť so svojimi deťmi!
Rozhodne by bolo dobre, keby všetci ľudia rozprávali spisovne.
Áno, to by sa mi páčilo!
Dnes ľudia miešajú slovenčinu s inými jazykmi.
Slovenčina by mala byť aj bez vulgárnych slov.
Lenže ľudia na to nedbajú.
Oveľa lepšie by bolo, keby na to mysleli.
Veľakrát môže slovo aj ublížiť.
Ešteže je takýchto ľudí na Slovensku málo!
Niektorí majú slovenčinu radi natoľko, že:
čítajú a rozprávajú mäkko,
inšpirujú ostatných k čítaniu slovenských kníh,
nenadávajú ani nepoužívajú uprostred slovenských viet cudzie slová,
upozorňujú druhých na správnu výslovnosť.
SME RADI, ŽE SME SLOVÁCI!"
Túžba mnohých Čechov a Slovákov po živote v spoločnom, zvrchovanom štáte sa premenila v roku 1918 na skutočnosť. Československo, nová republika na mape Európy, vykročilo s nádejami na cestu dejinami a vzápätí si získalo medzinárodný rešpekt a uznanie. Odvtedy sa udialo mnoho zmien - veľkých i malých, dobrých aj tých horších. Teraz sa píše rok 2018. Aby táto dôležitá storočnica v dejinách ľudstva neupadla do zabudnutia, rozhodli sme sa vyhlásiť súťaž o najlepší návrh na "pamätnú mincu" k tomuto výročiu. Oslovili sme aj našich českých kamarátov, aby svojimi nápadmi prispeli do spoločného padletu.
Samotná súťaž trvala 6 týždňov a zapojili sa do nej žiaci 1. - 5. ročníkov oboch základných škol. Spoločnými silami sa nám podarilo vytvoriť až 114 rôznych návrhov. Prostredníctvom hlasovania sa víťazom stal návrh Kačky P. zo ZŠ Stráž (5.), ktorý získal až 16 hlasov. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili nielen do tvorenia, ale aj do hlasovania. Víťazke srdečne blahoželáme a prajeme veľa tvorivých nápadov aj v ďalšom období.
Na poslednej vyučovacej hodine sme navštívili výstavu v priestoroch školskej knižnice venovanú práve 100. výročiu vzniku Československa. Obsahovala množstvo materiálov zachytávajúcich obdobie od roku 1918 do roku 1968. Žiaci mali možnosť pozrieť si niekoľko naozaj vzácnych kúskov z domácich zbierok - fotografie, pohľadnice, bankovky, vysvedčenia, ale aj staré knihy, šlabikáre a predmety bežne používané vo vtedajších školách. Len vďaka rodičom a starým rodičom, ktorí nám ich ochotne zapožičali, mohol na nás touto cestou dýchnuť kus našej histórie.
Na záver už len úryvok z prejavu prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý nedávno vystúpil s príhovorom na slávnostnej recepcii v priestoroch Historickej Národnej rady SR pri príležitosti 100. výročia vzniku prvej Československej republiky: "Povedzme si neodškriepiteľnú pravdu: bol to zázrak, že sa to podarilo. Že sa do jedného štátu spojili dve rozdielne spoločenstvá, dva národy s takou odlišnou stáročnou históriou a mentalitou, dva celky, ktoré boli hospodársky, nábožensky, administratívne i kultúrne rozdielne. A povedzme si tiež pravdu, že keby vtedy česko-slovenský štát nevznikol, dnes by každá z našich krajín vyzerala určite inak."