Beseda so spisovateľkou Lenkou Šingovskou
Košičanka, Lenka Šingovská, žila 5 rokov v Londýne. Po svojom návrate zo zahraničia vytvorila spolu s vyše 30 - členným tímom projekt "SLOVENSKO - KRAJINA PLNÁ TAJOMSTIEV". Ide o sériu troch rozprávkových kníh, ktorých poslaním je, aby si deti prostredníctvom ich čítania upevňovali vzťah k našej krajine a jej historickému, prírodnému a kultúrnemu bohatstvu. Dynamické príbehy malých hrdinov majú zároveň slúžiť aj ako didaktická pomôcka pre učiteľov a rodičov.
O vzniku celého tohto projektu sme sa bližšie dozvedeli priamo od samotnej autorky, ktorá prijala pozvanie pracovníčok Mestskej knižnice a 21.mája zavítala do Ilavy. Primárnym cieľom tohto diela bolo totiž priblížiť malým Slovákom žijúcim v zahraničí poklady, ktoré máme na Slovensku. Vychádzala najmä z legiend o slovenských hrdinoch. Tie sú zhrnuté v knižkách "PRÁZDNINY S DEDUŠKOM" a "PRÁZDNINY S DEDUŠKOM 2". V oboch dielach je hlavnou hrdinkou malá Slovenka, ktorá sa narodila a žije v Anglicku. V sprievode svojho deduška postupne podniká dobrodružno - náučné výlety do desiatich lokalít, ktoré jej otvoria dvere k bližšiemu spoznaniu Slovenska a jeho krás. Spoločne spoznávajú históriu a dedičstvo, ktoré nám tu naši predkovia zanechali. Tieto knihy sú zároveň aj výzvou, aby sme sa o toto bohatstvo starali a odovzdali ho ďalším generáciám. V prvom diele hrdinovia postupne navštívia 5 lokalít - Terchovú, Čičmany, Kremnicu, Červený Kláštor a Košice. V pokračovaní sa zas oboznámia s Bojnicami, Čiernym Balogom, Krásnou Hôrkou, Medzilaborcami a Sninou. Obe knihy sú bohato ilustrované. Na vzniku ilustrácií sa podieľala Zuzana Fusková, ktorej tvorba sa Lenke Šingovskej natoľko zapáčila, že do jej rúk vložila aj svoje ďalšie knižky (Z babičkinej truhlice, Vodné dobrodružstvá 1, Vodné dobrodružstvá 2, Po stopách kocúra Felixa, Život na koľajniciach).
Žiakom základných škôl je venovaná aj v poradí tretia autorkina kniha s názvom "VODNÉ DOBRODRUŽSTVÁ". Je venovaná vode, prírodným vodným zaujímavostiam, ale aj dielam vybudovaným na našich riekach, aby si čitateľ uvedomil hodnotu a význam vody v živote človeka. Táto knižka v každej kapitole približuje aj jednu profesiu, ktorá je priamo spätá s vodou. Svojich čitateľov oboznamuje napr. s Vodným dielom Gabčíkovo, Veľkým Hincovým plesom, Vážskymi kaskádami, Herlianskym gejzírom, vodnou nádržou Starina... O tom, ktoré lokality sa dostanú do finálneho výberu, rozhodovala spisovateľka nielen na základe svojej pôvodnej predstavy o diele, ale riadila sa aj odporučeniami odborníkov, ktorí sa vode venujú. V tejto knižke upozornila aj na dôležitosť hľadania súzvuku, rovnováhy, medzi človekom, jeho pôsobením a prírodou.
Každá z autorkiných kníh je nielen
v slovenčine, ale aj v angličtine. Ide o pridanú hodnotu diela,
nakoľko čitateľ často siahne po niektorých
knihách aj v dospelosti, keď už informácie v nich obsiahnuté
pozná, ale vráti sa k nim, aby si budoval slovnú zásobu v anglickom
jazyku. Zároveň táto kniha naplní očakávania aj zahraničných, anglicky
hovoriacich ľudí, ktorí sa prostredníctvom týchto kníh dozvedia veľa nového
o Slovensku.
Sme radi, že sme mali možnosť osobne spoznať túto talentovanú autorku a veríme, že sa onedlho stretneme s jej dielami nielen v knižniciach a kníhkupectvách, ale ja v čítankách a učebniciach vlastivedy.